Kolik šťastných manželství kolem sebe máte?

Kolik šťastných manželství kolem se máte vy dva? Schválně, které číslo vás napadlo jako první? Víte proč to tak je?

Na rozdíl od přípravy svatby, které věnují snoubenci, především nevěsty, často týdny a měsíce života, se zatím tolik párů na manželství nepřipravuje. A JE TO VELKÁ ŠKODA!

Příprava na manželství není „příprava v pravém slova smyslu“

Do života přichází různé situace a na všechno se dopředu nelze připravit. Ale co můžete udělat, je společné sladění. Jde o společné zvědomění a nastavení hodnot a principů, pojmenování potřeb a přání, společné doladění jak pečovat o manželství každodenními drobnostmi.

Výsledkem je váš společný bezpečný manželský rámec, ve kterém cítíte oba dva důvěru, otevřenost a oporu, a společně se popasujete se vším, co do vašeho života přijde.

Je úplně jedno jestli jste spolu rok nebo deset let. Pokud si dobře nastavíte jak o vztah a vaši rodinnou pohodu pečovat a udržovat ji v rovnováze, pak vás společně čeká hezký život.

Většinou právě páry, které jsou spolu několik let nebo mají i děti a rozhodly se vstoupit do manželství, si nedopřejí zastavit se nad svým vztahem a nedoladí, nevyřeší to, co ve vztahu „drhne“.

Ve společnosti chybí vzor, jak o vztah vědomě pečovat

Páry většinou nemají ve své rodině zdravé partnerské vztahy, kde se mohou moudrost partnerství naučit. Neumí skutečně respektovat potřeby druhého, přiznat sami sobě nebo partnerovi, co cítí. Neumí otevřeně komunikovat o svých slabinách, které mohou přinášet postupně do vztahu napětí a nepříjemnosti.

Při konfliktech je nejhorší nedostatek úcty, křik nebo mlčení. Neumíte­li se jeden druhému omluvit, respektovat se vzájemně, projevovat city, přikládat do vašeho manželského ohně pravidelně polínka lásky, pak láska brzy vyhasne.

Polovina dnešních snoubenců je bohužel z rozpadlých rodin a často neměli vzor, jak zdravá partnerská láska vypadá a jak ji v manželství pěstovat.

Realita je ještě horší než statistiky

V roce 2016 skončilo 25 tisíc manželství rozvodem (zdroj: Český statistický úřad). Není nikde zachyceno, kolik manželských párů spolu zůstává a žije vedle sebe bez radosti, úcty a lásky.

Podle statistik končí poslední roky nejvíce manželství během prvních tří až šesti let po svatbě. Jak je to možné, když na svatbě jsou nevěsta s ženichem šťastní a vše je na růžovém obláčku?

Hlavní důvody mohou být:

  1. Páry se berou příliš brzy po seznámení a přes prvotní zamilovanost a okouzlení neměli čas se poznat, sladit se v běžném životě a naučit se spolu vědomě o vztah pečovat.
  2. Páry spolu žijí už mnoho let a dávno přestaly pěstovat společně lásku a rozvíjet potenciál svého vztahu. Berou se z praktických důvodů jako jsou děti, společné příjmení apod.
  3. Svatba je dnes moderní záležitost a páry se berou, i když na manželství nejsou připraveny.
  4. S vyšším věkem snoubenců přichází rodinný i společenský tlak „se vzít“ a obava, co když už nepotkají lepšího partnera, než je tento. Vezmou se i přesto, že od začátku prožívají ve vztahu zásadní neshody nebo mají velmi rozdílné hodnoty, problémy v intimitě apod.
  5. Partneři si nevyřeší předešlá zranění a negativní programy, které pak ve vztahu opakovaně prožívají.

Je to tak trochu kolotoč

Již několik let se procento úhrnné rozvodovosti pohybuje kolem 45 % a z toho více než polovina rozvodů změní život i dětem. Děti jsou součástí rozchodu svých rodičů. Vidí, jak se jejich máma a táta trápí, jak se vzájemně zraňují, hádají, křičí na sebe apod.

V této fázi muž a žena už většinou nejsou schopni společně na vztahu pracovat. Chybí jim zdravý základ, který si spolu měli nastavit během předmanželského sladění.

Z terapeutické praxe můžeme potvrdit, že děti často prožívají u rozvodu svých rodičů velmi silné emoce, které buď ventilují nebo v sobě schovají. Když pak vyrostou, ovlivňuje to jejich schopnost projevovat se „zdravě“ v partnerských vztazích.

Nemůžeme se divit, že po desítky let tvoří rozvodovost tak vysoké číslo. Pokud děti nevyrůstají v prostředí, kde si máma a táta projevují otevřeně lásku, respektují své názory, rozumí vzájemně svým potřebám a pečují o sebe, pak tyto děti nemají, kde se tento způsob fungování ve vztahu naučit.

Ve svém manželství si pak velmi často odžívají podobné nepříjemné situace a pocity, jako probíhaly v jejich rodině, když byli malí.

Kolik šťastných manželství kolem sebe máte?

Vše došlo tak daleko, že snoubenci a zamilovaní od svých blízkých a rodičů slýchávají: „No to vás po svatbě přejde, to hrdličkování…“ Nebo: „Teď bez sebe nevydržíte, ale počkejte za pár let, budeš ráda, že jde Tomáš na ryby a ty máš doma klid.“ „Víš kolikrát se ještě pohádáte?“ „Znáš někoho, kdo je celý život šťastný?“ apod.

Bohužel tito rodiče jsou skeptičtí, zranění a nevěří na šťastné vztahy. Jednoduše šťastné vztahy nezažili ani oni sami, ani je neviděli u svých rodičů, ani ve svém okolí. Tak nevědomky přenáší na své děti svůj pohled.

Jak na to, aby se vám tohle nestalo?

Pokud v rodině ani kolem sebe nemáte vzor, jak spolu dva lidé mohou žít skutečně šťastně, pak ho hledejte jinde. Takové páry rozhodně existují!

Jestli jste zažili v dětství nepříjemné situace s mámou a tátou, s jejich rozvodem nebo vás trápilo, jak se k sobě rodiče chovali, nebo byl u vás křik, měli jste pocit, že se nemají rádi nebo že vás nemají rádi, a nějak vnímáte, že ve vašich vztazích občas prožíváte něco podobného, pak doporučujeme tyhle nepříjemné zážitky účinně zpracovat terapií, např. metodou RUŠ.

Většinu těchto nepříjemných zážitků máme uloženo hluboko v podvědomí a ovlivňují naše vztahy v dospělosti, ať už si to uvědomujeme, nebo ne.

Další věc, kterou můžete ve vašem vztahu od teď nastavit, je žít v úplné pravdě k sobě samému i jako partneři navzájem. Ono se tím totiž automaticky vyruší mnoho potenciálních nedorozumění a zranění a lidé cítí mnohem větší svobodu v životě i ve vztahu.

Naše doporučení pro všechny snoubence

Nepodceňujte předmanželské sladění, bez ohledu na to, kolik let spolu žijete nebo kolik máte dětí.

Pokud si nyní nastavíte, jak aktivně o vztah pečovat, a vyjasníte si očekávání od manželství, proměníte váš vztah v hluboké, radostné a šťastné manželství. A jako bonus připravíte pro své děti domov, kde se přirozeně naučí, jak být ve vztahu šťastný.

Přidejte se k nám na jednodenní workshop pro snoubence a nastavte hodnoty pro vaše manželství hned na začátku. Vše najdete zde >>>

Lucie a Radek Chromí

Lucie a Radek Chromí vám přináší nový pohled na manželskou přípravu. Společně provází snoubence tématy, která obsahují praktické fungování muže a ženy v manželství a to vědomě, v lásce a v radosti. Jejich práce vychází z terapeutické praxe, vědomého přístupu k partnerskému vztahu a také z jejich osobní zkušenosti. Sami si přípravou na manželství prošli a vnímají, jak zásadní vliv na manželství má práce obou na vztahu.

Věnují se terapiím Metodou RUŠ, koučinkem pro váš lepší vztah, přednášíme a vedeme workshopy (viz. živé akce) a inspirujeme na Facebooku.

Cely jejich příběh předmanželského sladění najdete >>> zde <<<.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..